Стотици представители на академичната общност, журналисти и общественици се събраха в емблематичната 65-а аудитория в Ректората на Софийския университет за дългоочаквания дебат между Андрей Райчев и Иван Кръстев. Темата беше „Войните на XXI век: прогресът на технологиите, регресът на човечеството“, а организатори на събитието – катедра „Социология“ на СУ и Институтът за критически теории на свръхмодерността. Модератор бе Меги Попова. Събитието беше отразено и от медии, някои от тях излъчваха и наживо.
Според Андрей Райчев войната в Украйна не е сблъсък между две нации, а символ на сблъсък между два региона. Затова и крайната цел на тази война не е толкова за чужда земя, както е било досега в историята, а очертаване на границите на тези два региона. Социологът подчерта, че регионите са общ проект за бъдещето, докато нациите, легнали върху основата на обща история и език, са проект на миналото.
Иван Кръстев, от своя страна, заяви, че установеният след края на Втората световна война ред приключва, защото има промяна в статута на четирите държави, които са се възприемали като специални – САЩ, СССР, Германия и Израел. Промяна има и при статута на ядрените оръжия – те вероятно ще се разпространяват сред все повече държави. Противно на Райчев политологът допусна, че войните вече не са толкова за граници, а за хора – заради демографската промяна и все по-голямата липса на млади.
Дебатът между Райчев и Кръстев предизвика и остър отзвук от присъстващите в залата. Александър Кьосев критикува липсата на ясно изградени тези, които да влязат в пряк конфликт. Деян Деянов пък се опита да върне дискусията към изначалната нейна тема. Това пък даде повод Райчев и Кръстев все пак да доразвият свои виждания, които до този момент бяха пропуснати в изложенията им.
Това е вторият голям дебат между двамата. Първият е през 1999 г. около войната в Югославия.