Правителството се дължи на неучастие на „Новото начало“ и на участие на „Старото начало“

Дълголетието на кабинета не е важно. Важното е, че се направи пробив и спря този порочен кръг на избори, липса на резултат, служебно правителство, избори, липса на резултат, служебно правителство. Изборите не са нещо лошо – те са единственото лечение на демокрацията – но на хората им трябва глътка въздух. И после пак, ако се наложи, да отидем на избори.

Това посочва Кънчо Стойчев в интервю за „Дир.бг“. Пълен текст ТУК

Според Стойчев това да имаме редовно правителство, независимо дали ще е добро, или не чак толкова, е крачка напред. След три месеца, все пак с диалог, с една процедура, която всички наблюдавахме и беше до голяма степен открита, се постигна коалиционност. А политиката е изкуство на съгласието, не на разделянето. Тук има един парадокс, който се случи в България – човекът, който направи „коалиция“ мръсна дума и дойде на власт, се казва Бойко Борисов. През 2009 г. той разгроми всички останали и спечели страхотна победа именно с риторика против тройната коалиция и че коалиционността е най-лошото нещо. Парадоксът, който сега виждаме, е, че именно този човек толкова години по-късно се връща на идеята, че това е спасително в политиката.

По отношение на възможни зависимости на правителството от Делян Пеевски, социологът смята, че ако има нещо, ще се види. Нека не предрешаваме нещата и да не казваме – „тоя е зависим от оня, оня от тоя“, защото, ако мислим по този начин, ние никога не трябва да направим правителство. Първо да видим кой от кого. Второ, в каква степен. В момента това, което можем да кажем съвсем обективно, е, че е избегната пряката необходимост формацията на Пеевски да бъде в управлението. То няма да бъде пряко, това е ясно. Дали ще има непреки влияния, ще го видим. Мнозинството, което се формира, стана възможно именно на тази база – на неучастие на „Новото начало“ и на участие на „Старото начало“, допълва още той.